Η δημοτική βιβλιοθήκη Πρεσπών βρίσκεται στο χωριό Λαιμός και στεγάζεται σε ένα παραδοσιακό πέτρινο κτίριο. Το 2013 ανακαινίστηκε με χρηματοδότηση της COSMOTE και μέσω του προγράμματος Poliprespa (2018-2022) εξοπλίστηκε και ενισχύθηκε σε προσωπικό (δωρητής: Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος).
Η βιβλιοθήκη μας δεν είναι απλώς μια δανειστική βιβλιοθήκη, αλλά αποτελεί συγχρόνως πολιτιστικό κέντρο και χώρο εκπαιδευτικών δράσεων και εκδηλώσεων για παιδιά και νέους.
Η πρόσβαση στο υλικό της και στις εκδηλώσεις της είναι ελεύθερη για τους κατοίκους της Πρέσπας και κατά περίπτωση και για τους επισκέπτες της περιοχής.
Ωράριο λειτουργίας
- Τετάρτη: 17.00 – 21.00
- Πέμπτη: 17.00 – 21.00*
- Παρασκευή: 16.00 – 22.00
- Σάββατο: 16.00 – 22.00
*Τους μήνες που γίνονται μαθήματα μουσικής σε συνεργασία με το Ωδείο Φλώρινας (Οκτώβριο-Ιούνιο), κάθε Πέμπτη η βιβλιοθήκη είναι κλειστή για το κοινό!
Επικοινωνία
- 23850 52015, υπεύθυνη βιβλιοθήκης: Χριστίνα Μπακάλη
- prespa.library@gmail.com